Korizma ili četrdesetnica

korizma

Korizma je vrijeme pokore i odricanja, molitve i dobrih djela, u kojem se kršćani pripremaju za slavljenje Uskrsa. Traje 40 dana i otuda naziv četrdesetnica (lat. quadragesima).

Korizma počinje Pepelnicom ili Čistom srijedom, a završava na Veliki Četvrtak. U tom vremenu kršćani pristupaju sakramentu ispovijedi, da bi pomireni s Bogom i ljudima, čista srca mogli slaviti Uskrs. Pošto Uskrs po svojoj važnosti nadilazi ostale liturgijske blagdane, za njega se treba pripremiti u strogoj čistoći i ozbiljnoj pokori. U tom razdoblju liturgijska odjeća je ljubičaste boje, ne ukrašavaju se oltari i crkve, a u crkvi ne sviraju orgulje i druga glazbala.

U korizmi ima šest nedelja, od kojih svaka ima svoje ime: prva je Čista, druga Pačista, treća Bezimena, četvrta nedjelja je Sredoposna, peta Gluha, a šesta je Cvjetnica.
Pojam korizme nije vezan samo uz pojam posta, već se kroz četrdeset dana podsjećamo na četrdeset dana koje je Isus proveo u pustinji, Mojsije na Sinaju, a Ilija u Horebu.

Korizmena djela

Post je svakako najosnovniji element vršenja korizme, uspostavljen za ozdravljenje duše i tijela. Postiti znači jednom na dan najesti se do sita, a ostala dva obroka manje. Obvezuje sve koji su navršili 18 godina i nisu stariji od 60 godina. Nemrs znači ne jesti meso. Post i nemrs su obavezni na Pepelnicu ili Čistu srijedu i Veliki Petak. Drugi element vršenja korizme je milostinja. Pod milostinjom podrazumijevaju se sva milosrdna djela prema bližnjima, sa činom davanja i opraštanja. Molitva, uz post i milostinju, tu je da očisti dušu i pomogne joj da se lakše uzdigne k Bogu.

Unutrašnja raspoloženja

Unutarnja raspoloženja koja prate korizmeno vrijeme su skrušenost srca, povjerenje u Boga, strpljivost i radost.

Korizma je vrijeme kada treba napraviti preokret u životu i svi smo pozvani da napravimo nešto posebno, da razmislimo o kvaliteti i smislu života. Korizma daje svakome priliku da bude bolji, plemenitiji i zdraviji. Zato, za početak, započnite dan s nekim dobrim djelom – iskrenom i ljubaznom gestom, vedrim osmijehom, sitnom pažnjom prema drugima.

Pepelnica ili Čista srijeda

pagePepelnica ili Čista srijeda kršćanski spomendan kojim započinje korizma. Slavi se 40 dana prije Uskrsa (ne računajući nedjelje). To je vrijeme „čišćenja“ naše duše i tijela, priprava za doček Krista Uskrslog. Stavljanje pepela na naše glave, gesta je koja nam pomaže shvatiti „bit“ puta koji nas vodi k Uskrsu. Pepeo je plod vatre koja gori. Dobiva se od blagoslovljenih grančica palme korištenih na Cvjetnicu prethodne godine. Pepeo se blagoslivlja svetom vodom i kadi tamjanom koja pročišćava i govori nam da se i naše tijelo koje izgara pretvara u pepeo, ali i da pročišćeno „ustaje“ na vječni život. Dati se posuti pepelom, uz riječi svećenika: „Spomeni se čovječe da si prah i da ćeš se u prah pretvoriti.“ (lat: Memento homo, quia pulvis es, et in pulverem reverteris) ili „Obratite se i vjerujte Evanđelju!“ znači postati svjestan da „vatra“ Božje ljubavi spaljuje naše grijehe,  vjerovati da su naši grijesi uništeni, “oprani” i oprošteni.

Naziv Pepelnica, dolazi od „pepeljenja“ naše glave, a naziv Čista srijeda, od „čišćenja“: naše duše – molitvom i tijela – postom. Uz molitvu i post Isus od nas traži još i milodar, za potrebne. Ali i izričito zahtijeva da sve to činimo ponizno, tiho i u skrovitosti. Korizma je vrijeme promjena! No, ništa se neće promijeniti dok se mi ne promijenimo, ne obratimo, dok Bog ne postane središte našega života. Zato korizma nije promjena navika, nego obnova osobe. I djela pokore bezvrijedna su ako ne mijenjamo nas – sebe. Doista, čovjeku je najteže postati ono što jest! Pepelnica je pomični spomendan, pa nije svake godine istog datuma.

Gospodine, očisti pokoru našu od oholosti. Nek’ pokora naša k tebi nas dovede i post naš nek’ razbudi glad za tobom, a lice naše, umiveno ljubavlju tvojom, bude odsjaj blizine tvoje, svakom čovjeku. AMEN!